Często zadawane pytania

Znajdź odpowiedź na często zadawane pytania na temat produktów Flavamed® i ich działania.

Jak długo można stosować Flavamed®?

Produktów Flavamed® nie należy stosować dłużej niż 4 do 5 dni, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

W przypadku, gdy po upływie 4 do 5 dni objawy utrzymują się lub ulegają nasileniu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!

Co należy zrobić po zastosowaniu zbyt dużej ilości produktu Flavamed®?

Należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działanie.

Co należy zrobić w przypadku zastosowania zbyt niskiej dawki lub pominięcia dawki produktu Flavamed®?

W przypadku pominięcia dawki lub zastosowania zbyt małej ilości produktu Flavamed®, kolejną dawkę leku należy zażyć jak zwykle.

Nie należy stosować podwójnych dawek, aby uzupełnić pominiętą dawkę.

Kiedy nie można stosować produktów Flavamed®?

Produktów Flavamed® nie należy stosować u dorosłych i u dzieci z nadwrażliwością na substancję czynną ambroksol lub na inny składnik produktów Flavamed®.

W jakich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktów Flavamed®?

Przed zastosowaniem produktów Flavamed® należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli:

W przeszłości występowały ciężkie skórne odczyny alergiczne (Zespół Stevens-Johnsona, Zespół Lyella). Istnieją doniesienia o ciężkich odczynach skórnych związanych z podawaniem ambroksolu. W przypadku wystąpienia wysypki skórnej, należy przerwać stosowanie produktów Flavamed® i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Występuje upośledzenie czynności nerek lub ciężka choroba wątroby. W takim przypadku produkty Flavamed® należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności (tzn. należy zastosować większe odstępy pomiędzy dawkami lub mniejsze dawki).

U pacjentów z ciężkim upośledzeniem czynności nerek, może nastąpić akumulacja produktów rozkładu substancji czynnej zawartej w produktach Flavamed®.

Występuje rzadka choroba drzewa oskrzelowego przebiegająca ze zwiększonym wydzielaniem śluzu (np. pierwotna dyskineza rzęsek, czyli zespół nieruchomych rzęsek). W tym schorzeniu śluz nie jest wydalany z dróg oddechowych. W takim przypadku stosowanie produktów Flavamed® może odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Występuje nietolerancja histaminy. W takim przypadku należy unikać długotrwałego leczenia, gdyż substancja czynna leku Flavamed wpływa na metabolizm histaminy i może prowadzić do wystąpienia objawów nietolerancji (np. bólu głowy, kataru, świądu). 

W przeszłości wystąpiła choroba wrzodowa. Leki mukolityczne mogą zaburzać mechanizmy bariery śluzowej w żołądku. 

Stosowanie produktów Flavamed® należy przerwać i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli: wystąpi wysypka skórna (włącznie ze zmianami błon śluzowych jamy ustnej, gardła, nosa, oczu lub zewnętrznych narządów płciowych).

Czy można stosować produkty Flavamed®z innymi lekami?

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o stosowanych obecnie lub w ostatnim czasie jakichkolwiek innych lekach jak również o planowanym stosowaniu leków. Podczas stosowania produktów Flavamed® nie należy stosować żadnych innych leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych). Odruch kaszlowy jest ważny dla odkrztuszania rozrzedzonego śluzu i usuwania go z dróg oddechowych.

Czy produkty Flavamed® można stosować w czasie ciąży?

W przypadku ciąży, podejrzewanej ciąży lub planowanej ciąży, przed zastosowaniem produktów Flavamed® należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Produkty Flavamed® można stosować w czasie ciąży wyłącznie po zaleceniu przez lekarza. Nie zaleca się stosowania produktów Flavamed® w czasie pierwszego trymestru ciąży.

Czy produkty Flavamed® można stosować w czasie karmienia piersią?

Przed zastosowaniem produktów Flavamed® w czasie karmienia piersią należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty o poradę.

Chociaż nie należy spodziewać się niekorzystnego wpływu na noworodki karmione piersią, nie zaleca się stosowania produktu Flavamed u matek karmiących piersią. 

Zaobserwowano, że substancja czynna produktów Flavamed® może przenikać do mleka matki.

Czy po zastosowaniu produktów Flavamed® można prowadzić pojazdy mechaniczne i obsługiwać maszyny?

Nie ma dowodów, które sugerowałyby, że produkty Flavamed® wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn. Jednak nie przeprowadzono jeszcze badań dotyczących wpływu produktów Flavamed® na prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Czy można stosować produkty Flavamed® u dzieci?

Flavamed® roztwór doustny 15 mg/5 ml - nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 1 r.ż. U dzieci w wieku od 1 do 2 lat można stosować jedynie pod nadzorem lekarza.

Flavamed® roztwór doustny 30 mg/5 ml - nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Flavamed® tabletki 30 mg - nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Flavamed® tabletki musujące 60 mg - nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Uporczywy i nawracający kaszel u dzieci w wieku od 2 do 4 lat wymaga rozpoznania przed rozpoczęciem leczenia.

Czy produkty Flavamed® wpływają na płodność?

Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu ambroksolu na płodność.

სად შევიძინოთ?