Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Co to jest przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli to infekcja dróg oddechowych zlokalizowana poniżej gardła. Przewlekłe oznacza, że stan kliniczny trwa przez długi okres czasu. Przewlekłe zapalenie oskrzeli występuje przez większość dni, w ciągu co najmniej trzech miesięcy w roku i przez co najmniej dwa lata z rzędu. 

Ilustracja przedstawiająca mężczyznę odkrztuszającego śluz, który jest objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli

Palenie tytoniu jest główną przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli.  Kiedy dym tytoniowy jest wdychany, podrażnia drogi oddechowe i powoduje produkcję śluzu. U osób, u których wystąpiła długotrwała ekspozycja na inne środki drażniące drogi oddechowe, takie jak opary chemiczne lub kurz, może wystąpić przewlekłe zapalenie oskrzeli.

W jaki sposób przewlekłe zapalenie oskrzeli wpływa na organizm?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest stanem ciągłym.  W tej chorobie wyściółka drzewa oskrzelowego jest stale drażniona i rozwija się stan zapalny. To powoduje produkcję śluzu. Śluz zatyka drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza w drogach oddechowych.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Głównym objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli jest kaszel, który nie przechodzi przez wiele miesięcy i prawie zawsze wiąże się z produkcją śluzu. U pacjentów może występować utrudnione oddychanie oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Stopień ciężkości przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest poważnym, długo utrzymującym się stanem klinicznym. Wczesne rozpoznanie i leczenie, skojarzone z rzuceniem palenia tytoniu i unikaniem sytuacji biernego palenia, może poprawić jakość życia. Jednak u osób chorujących na ciężkie przewlekłe zapalenie oskrzeli prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia jest niskie.

Czynniki ryzyka wystąpienia przewlekłego zapalenia oskrzeli

Czynniki ryzyka wystąpienia przewlekłego zapalenia oskrzeli obejmują:

  • Palenie tytoniu. 
  • Astma.
  • Wcześniejsze wielokrotne infekcje dróg oddechowych schodzące poniżej gardła. 
  • Wielokrotne infekcje dróg oddechowych w wieku dziecięcym.

Profilaktyka
W przypadku palaczy najważniejszym czynnikiem jest rzucenie palenia. Zaleca się również unikać kurzu i oparów chemicznych. 

სად შევიძინოთ?